İç Ortam Kamera Seçenekleri
Güvenlik Kamera Sistemleri

İç Ortam Kamera Seçenekleri

Kullanılmak istenen güvenlik kamera sistemi için araştırma sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus ihtiyaçların belirlenmesidir. Sonrasında sistem için doğru bir şekilde yapılandırma süreci oluşturmak amacıyla aşağıda sıralanan konulara dikkat edilmesi gerekir:

  • Kamera seçimi
  • Lens seçimi
  • Kayıt cihazı seçimi

Haber programları, televizyonlar ve internet üzerinden sıkça güvenlik kamerası görüntülerine rastlıyoruz. Güvenlik kamera sistemleri; kendimizi, ailemizi, çalışanlarımızı ya da evcil hayvanımızı özellikle biz o ortamda olmadığımız süreç içerisinde korumanın en kullanışlı yollarından biridir. Ancak bu konuda; fiyat, yeterlilik ve kullanım açısından birbirinden farklı oldukça çeşitli bir ürün yelpazesi mevcut.

Güvenlik Kamera Sistemi Nedir?

İnsanlar aynı anda birden fazla yerde bulunamaz. Güvenlik görevlileri de aynı şekilde birden fazla yeri aynı anda izleyemez. Bu sebeple güvenlik kamera sistemlerine her alanda ihtiyaç artmıştır. Bu sistem tek bir güvenlik görevlisi ile tüm bölgeleri izlemek gibi düşünülebilir. En basit tanımıyla, bir kamera, bir monitör, bir kayıt cihazı ve onları birbirine bağlayan bir kablodan oluşmaktadır. Bu sistemlere genel olarak kapalı devre televizyon (CCTV) denir. Bu tarz sistemler orada bulunmadan da o alanı izleyebilme şansını bizlere tanır.

Kamera Seçimi Nasıl Yapılır?

Güvenlik kamera sisteminin en önemli bileşenlerinden biri de kameradır. Sisteme dahil olacak kameralar belirlenirken kullanılan teknoloji, kullanım yeri ve kullanılacak amaca göre farklı alternatifler göz önünde bulundurulabilir. Buradaki temel konu ihtiyaçların belirlenmesi ve bu ihtiyaçların en uygun maliyetlerle karşılanabilecek kameranın tespit edilmesi şeklinde olacaktır.

  • Kullanılan teknolojiye göre kamera çeşitlerini inceleyecek olursak:
  • Analog Kameralar

Çözünürlük konusunda çok yüksek rakamlara ulaşmayan analog kameraların çalışma prensipleri oldukça basittir. Pazarda en fazla karşılaşılan ve daha eski bir teknolojiye sahip ürünlerdir. analog kameralar geleneksel koaksiyel kablolar yardımıyla analog video sinyallerini iletip yüksek çözünürlüklü görüntüler almaya imkan sağlar.

IP Kameralar

Tıpkı bilgisayar gibi doğrudan bir ağa bağlı olan bu kameralar videoyu direkt olarak dijital ortama kaydettiği için dijitalleştirme ihtiyacı duyulmayacaktır. Kameranın kayıt cihazına bağlanması gerekmez çünkü her cihaz networke bağlı şekilde çalışır. Ayrıca bu kameralar daha esnek ve kullanışlı bir internet kablosu kullanır.

  • Kamera türüne göre kamera çeşitleri ise dört farklı şekilde karşımıza çıkar.
  • Kutu Kameralar

Boyut büyüklüğü sebebiyle, zorlu çekimler için gerekli elektronik parçaları içermesini sağlar. Fakat en eski kamera türü olan kutu kameralar hava koşullarına uygun değildir ve objektifsiz satılmaktadır.

İç Ortam Kamera Seçenekleri
İç Ortam Kamera Seçenekleri

Bullet Kameralar

En sık kullanılan kamera türüdür. Mermi şekline sahip bu kamera hava şartlarına uygunluğu ve gelişmiş gece görüş performansı için kızılötesi aydınlatmalı objektifi ile oldukça tercih edilen bir kameradır. Aynı zamanda “lipstick kamera” olarak da bilinmektedir.

Dome Kameralar

Bullet ya da kutu kameralara göre daha az fark edilir olduğu için oldukça tercih edilen bir kameradır. Dome kameralar değişken ya da sabit odaklı objektifli olabilirler. Kızılötesi aydınlatmalı olabilirler. Çoğu dome kamera tavana ya da mevcut bir çıkıntıya monte edilerek kullanılmaktadır.

PTZ Kameralar

Aşağı- yukarı, ileri- geri olacak şekilde hareket edebilen kameralardır. Diğer kameralara oranla daha pahalı olan bu kameralar tüm sahne boyunca kayarak hareket eder ve tek bir noktaya zoom yapabilir. Birden fazla kamerayla elde edeceğiniz görüntü ve kayıtları tek bir kamera ile halletmenize olanak sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir