Kamera Sistemleri Alırken Dikkat Edilecek Hususlar
Güvenlik Kamera Sistemleri

Kamera Sistemleri Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Güvenlik kamera sistemlerin ihtiyaç duyanların en fazla araştırdığı konular arasında, kamera sistemleri alırken dikkat edilecek hususlar gelmektedir. Gelişen teknolojiye bağlı olarak, hayatın vazgeçilmezleri arasına giren güvenlik kamera sistemleri, insanların güvenli yaşam alanları oluşturmasına katkı sağlar.

Kamera sistemleri, genel amaçlı kullanılan MOBESE sistemleri olabileceği gibi özel amaçlı, iş, ev, okul gibi birçok amaçla da kullanılmaktadır. Güvenlik kamera sistemlerinde, hayatın olağan akışını sekteye uğratan olumsuzlukların engellenmesi, oluşması durumunda durum tespitinin yapılması için kullanılır.

Kamera sisteminde, kayıt cihazı, kameralar, bağlantı aparatları sistemi oluşturur. Oldukça fazla ürün yelpazesine sahip olan kamera sistemlerinin fiyatları, ürünün markasına, özelliklerine, sisteme dahil edilecek kamera sayısına, güvenlik ihtiyacı duyulan alanın genişliğine, üretici ve tedarikçi firmanın fiyat politikasına göre değişiklik gösterir.

Kamera Sistemi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kamera sistemi alırken, öncelikle sistemin oluşturulacağı alanlarda ihtiyaç duyulan güvenlik kamera sistemi belirlenir. Dış ortam kullanımların vazgeçilmezleri arasında gece görüş özelliği bulunan kameralar kullanılmalıdır.

Kablolu veya kablosuz olarak oluşturulacak sistemin gereksinimleri ortaya konulur. Paket kamera sisteminde, genellikle kameralar, kayıt cihazı ve bağlantı ekipmanları uyumlu olarak satışa sunulur. Harici olarak alınacak sistem gereksinimlerinde kayıt cihazının, bağlantı ekipmanlarının, kameraların uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

Kamera değerlerinin ortamın gereksinimlerini karşılaması gerekir. Kayıt cihazının, kayıt süresinin ihtiyaçları karşılayacak şekilde olması gerekir. Geniş alan uygulamalarında kullanıcıların mutlaka teknik ekip desteği alması, oluşabilecek aksaklıkların önüne geçer.

Kamera Sistemleri Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Kamera Sistemleri Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Kamera Sistemi Montajı Nasıl Yapılır?

Küçük alanlar için oluşturulacak kamera sistemlerinde, paket güvenlik kamera ekipmanları kullanılabilir. Bu tür kullanımlarda ürün kataloğunda ürün özellikleri, ürün montajı hakkında bilgiler yer alır. Bu sayede kullanıcı tarafından sistemin kolayca montajı yapılabilir. Geniş alan uygulamaları genellikle proje gerektiren işlemlerdir.

Montaj ekibi tarafından projeye bağlı kalarak, kameraların konumlandırılacağı bölümler belirlenir. Kayıt cihazının sarsıntıdan, nemden, ısı değişikliklerinden etkilenmeyecek şekilde konumlandırılması gerekir. Kablolu sistem kullanılacaksa, deformasyonun önlenmesi için kablo yolları sisteme dahil edilmelidir.

İşlemler yerine getirilirken, diğer tesisatlara zarar verilmemesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Kamera görüş açısının ayarlanmasında giriş çıkış alanlarının kontrol altında tutulacak şekilde ve kör nokta kalmayacak şekilde montajı yapılmalıdır.

Kamera Sisteminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Müstakil yaşam alanlarında kamera sistemlerinin oluşturulması, konumlandırılması kullanıcı tercihine göre belirlenir. Apartman, iş yeri, okul gibi toplu yaşam alanlarının güvenlik kamera sistemleri oluşturulurken, sistemin özel hayatın gizliliğini ihlal etmeyecek şekilde konumlandırılması gerekir.

Kamu kurum ve kuruluşlarının bu yönde almış olduğu tedbirler ve nerelerde kamera sistemi oluşturulacağı, ne kadar süreyle kayıt yapılacağı daha önceden belirlenmiştir. Apartman, site gibi yaşam alanlarında yönetimin bu yönde kararının bulunması, oluşturulacak kameraların kişilerin özel yaşam alanlarını görmemesi gerekir.

Kamera Sisteminin Özellikleri Nelerdir?

Kamera sistemleri kullanım alanının özelliğine, kullanım amacına, kullanıcı tercihlerine göre çeşitlilik gösterir.

Kameralar kullanım amacına göre;

  • Sadece görüntü alan kameralar,
  • Ses ve görüntü alan kameralar,
  • Harekete duyarlı kameralar,

Olmak üzere 3 ana kısma ayrılır. Bununla birlikte kablolu, Wi-Fi bağlantılı olarak da kendi arasında ikiye ayrılır. Her ikisinde de çalışma prensibi aynı olup, alınan görüntüyü, kayıt cihazına aktarma görevini üstlenirler. Wi-Fi bağlantılı kameralar kayıt cihazına kablo ile bağlantı olmadan görüntüyü aktarabilme özelliğine sahiptir.

Aynı zamanda kayıt cihazının özelliğine göre Internet aracılığı ile harici cihazlarda görüntüyü izleme imkanı sunar. Kameraların seçiminde gece görüşlü olma özelliği, çözünürlük değerleri, zoom özelliği tercihlerde belirleyicidir.

Kamera Sistemleri Kaç Gün Kayıt Yapar?

Kamera sistemlerinin kayıt sürelerini kamu kurum ve kuruluşlarında yasal süreleri belirlenmiştir. Banka ve ATM cihazları için belirlenen kayıt süresi 6 ay olarak belirlenmiştir. Diğer kamu kurumlarında ve kurumsal firmalarda kayıt süresi ortalama 1 ay olarak öngörülür. Kullanıcı kayıt süresini kendi ihtiyaçlarına göre belirler.

Kayıt süresini, kayıt cihazının HDD kapasitesi, görüntü kalitesi, kamera sayısı kayıt süresini belirleyen etmenlerdir. Hareket duyarlı kameralar, aynı değerde çözünürlüğe sahip diğer kameralara göre daha az yer kaplar.

İlgili Ürünler