Kaç Çeşit Kamera Sistemi Var?
Güvenlik Kamera Sistemleri

Kaç Çeşit Kamera Sistemi Var?

Kaç çeşit güvenlik kamera sistemi var? Sorusuna yanıt verilirken, temelde 8 farklı çeşit güvenlik kamerası tipi olduğu belirtilmelidir. Bullet, dome, taret, wifi, balık gözü, PTZ, çok mercekli multi sensör, CCTV güvenlik kamerası sistemleri hakkında tüm bilgileri içeriğimizde sizlere sunuyoruz.

Bullet Güvenlik Kamerası

Bullet güvenlik kameraları farklı büyüklerde tasarlanır. Duvara veya tavana üçgen eksenli şekilde monte edilen Bullet güvenlik kameraların tasarım formları boru şeklindedir. Boru şekline sahip oldukları için zum yetenekleri ve çekim menzilleri dome güvenlik kameralarından daha fazladır.

Mekanda dikkat çeken görünürlük açısından önde olan Bullet güvenlik kameraları, hırsızları caydırıcı etki sağlarlar. Hemen hemen her alana monte edilebilirler ve hava koşullarına karşı dayanıklıdırlar. Bullet güvenlik kameraları, diğer bir ifade ile mermi tipli güvenlik kameraları yoğunlukla böceklerin ve örümceklerin daha az bulundukları alanlara kurulurlar.

Kaç Çeşit Kamera Sistemi Var?

Kaç Çeşit Kamera Sistemi Var?

Dome Güvenlik Kamerası

Dome güvenlik kamerası sistemlerinin nitelikleri aşağıdaki şekilde sıralanır:

  • Siyah renkli, küre formunda tasarlanmış kameralardır.
  • Bullet kameralara göre daha estetik görünüme sahiptir.
  • İyi bir görüş alanında kayıt gerçekleştirir.
  • Bullet güvenlik kameralarına göre daha az dikkat çeker.

Eğer dışarıdan bakıldığında daha az görünen bir kamera modeli aranıyorsa dome modeller ideal seçeneklerdir.

Taret Güvenlik Kamerası

Taret güvenlik kamerası hakkında bilgiler şu şekildedir:

  • Taret kamera her seferinde kamerayı farklı alana kurmak zorunda kalmadan görüş alanını genişletmeye yardımcı olacak soket bağlantısına sahiptir.
  • Dome tipi kameralara benzeyen modelleri bulunmaktadır.
  • Taret kameraların IR LED ve lens bölümleri muhafaza camının önünde yer alır.
  • Taret kameranın yapısı cam fanus tipi bir koruyucu elemanın içerisinde olmadığından dome kameralar kadar dış etkenlere karşı korunaklı değildir.
  • Cam muhafaza bölümü olmayan taret kamera, düşük ışıkta görüntüleme yapmak ve kızı ötesi görüntü almak için idealdir.

Taret kameralar bir dizi farklı figürasyon içererek, mükemmel kullanım koşullarını sunar.

PTZ Güvenlik Kamerası

PTZ güvenlik kamera sistemleri, çok yönlü ve geniş işlevli kamera sistemleri olarak bilinirler. Uzaktan yeniden hedefleme fonksiyonu sunan PTZ kameralar, pan-tilt-zoom özelliğine sahiptir. Bu kamera tipi bir kişiyi veya aracı takip edebilir. Kapsamlı görüntü almak hedefiyle programlanabilir. PTZ kameralar araç plakalarını veya insan yüzlerini yakınlaştırmak için rahatlıkla kullanılırlar. Dış ağ bağlantılar üzerinden PTZ kameraya bağlanmak ve yönetimini sağlamak mümkündür.

Çok Mercekli Multi Sensör Güvenlik Kamerası

Özellikle net, bozulma olmayan görüntüler elde etmek istiyorsanız multi sensör güvenlik kameraları doğru tercihtir. Panoramik kameralar arasında olan çok mercekli, multi sensörlü güvenlik kamerası, düşük ışıkta dahi net görüntüleme sunar. Lens tıkanmasında veya kırılmasında yayın yapmaya devam eden multi sensör kameralar, 360 derecelik görüş açısını yakalarlar.

Balık Gözü Güvenlik Kamerası

Geniş bir alanda görüntü almak isteyenlere hitap eden balık gözü güvenlik kameraları, depolarda veya otopark alanlarında sıklıkla kullanılır. Özellikle bir görüş açısını kenar detaylarına kadar net şekilde görüntüleyebilmek için kullanılırlar. Çözünürlük seviyesi orta düzeyde olan balık gözü kameralar, tasarımları açısından şıktır.

WiFi Güvenlik Kamerası

WİFİ ile çalışan güvenlik kameraları aynı zamanda kablosuz güvenlik kameraları olarak tanımlanırlar. Kurulumları kısa süren, güvenle kullanılan WİFİ bağlantılı kablosuz güvenlik kameraları, farklı alanlarda kullanılabilirler. Çalışmaları için ekstra aparat kullanımına gerek duyulmaz. Kablosuz güvenlik kamerası, istenildiğinde rahatlıkla sökülebilir ve yer, değiştirilebilir.

CCTV Güvenlik Kamera Sistemi

CCTV güvenlik kamera sistemi, kapalı devre TV” olarak da adlandırılan ve işletmelerin, trafik kontrol alanlarının görüntülenmesinde rol alan güvenlik kamera sistemleridir. Müşteri trafiğini, çalışan giriş çıkış işlemlerini kontrol etmek isteyen şirketler CCTV güvenlik kamerası sistemlerini kullanabilirler.