Yangın Algılama Sistemleri Nelerdir?
Yangın Alarm Sistemi

Yangın Algılama Sistemleri Nelerdir?

Yangın Algılama Sistemleri ile Yangın İkaz Sistemleri, elektronik güvenlik sistemleri hususunda amaç olarak insan hayatını korumak üzere fayda sağlaması bakımdan oldukça önemli olmaktadır. Bu nedenle en ufak bir hatanın veya aksaklığın dahi olmaması için gerekli olan bu sistemlerin yürürlükteki yangından korunma yönetmelikleri ve standartları dâhilinde uygun olarak tasarlanmasıdır. Temel olarak bütün mekânlar aynı hizmet ve amaç için kurulmuş olsa da farklı yapılar içerisinde farklı ihtiyaçlar oluştuğunda çeşitli uygulamalar ile yangını algılama sistemleri ve yangın ikaz sistemleri kurulumu sağlanmaktadır.

Yangın Algılama Sistemleri ve Yangın Alarm Sistemleri

İsim üzerinden de anlaşılmakta olduğu gibi yangın söndürmek için değil, olası bir tehlike yaşandığı takdirde direkt olarak ikazda bulunup ortamdaki kişilerin hızla orayı boşaltılmasına yardımcı olan sistemlerdir. Fakat gelişmekte olan teknoloji ile birlikte Yangın İkaz Sistemleri diğer sistemlerle de bütünleşmiş şekilde çalışabilmektedir. Yangın bulunan ortamının hızla boşaltmasını sağlayarak, özellikle hem maddi hem de manevi kayıplar hususunda önlem almayı amaçlamaktadır. Yangın algılama sistemleri nelerdir? Sorusuna alarm sistemlerin neler olduğunu açıklayarak devam edelim.

Yangın Alarm Sistemleri Nelerdir?

Genel olarak bakıldığında iki farklı Yangın Alarm Sistemi ile karşılaşmaktayız. Bunlar; Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri ile Analog Adresli Alarm Sistemleri olmaktadır. Sistemleri ayrıntılı inceleyelim.

Yangın Algılama Sistemleri Nelerdir?
Yangın Algılama Sistemleri Nelerdir?

Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri

Belirlenen bir bölgede yangın tespitinin yapılması üzerine çalışmakta olan sistemlerdir. Zon isimi verilmiş bölgesel tespit mantığı ile işlemekteki Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri, bu zonlara bağlanarak yangın algılama dedektörleri sinyalleri aracılığı ile yangını algılayarak bölgesel şekilde uyarı vermektedir.

Diğer bir sistem açısından oldukça basit sistemler olmanın yanında çok daha ekonomik konumdadır. Bu nedenle de günümüz de küçük yangın ve yangın risklerinin daha az konumda olduğu projeler dâhilinde tercih edilmektedir. Bu sistemler içerisinde en büyük kusur hava ve ısı değişimlerinden etkilenilmesi ve yanlış yangın alarmlarının risklerini oluşturmasıdır. Sistem ortamında kullanılan ekipmanlar şöyledir;

 • Duman Dedektörleri.
 • Isı Dedektörleri.
 • Beam Dedektörleri
 • Yangın Butonları.
 • Yangın Sirenleri.
 • Yangın Flaşörleri.

Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemlerinin faydaları ve kusurları bu şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Analog Adresli Alarm Sistemleri

Noktasal biçimde yangının algılanmasını yapabildiği için öncelikle yüksek ve kompleks yapı şeklinde tercih edilmektedir. Bu sistem içerisinde her bir dedektör bir loop (çevirim) hattına bağlanmaktadır. Hatlardan çıkmakta olan kablo ve algılayıcılar sırasıyla duman, ısı, sıcaklık artış hızı gibi birbirinden farklı algılayıcı elamanlarını dolaşmakta ve teker teker kontrolü sağlanarak ortam ile ilgili sürekli bir halde rapor sunulmaktadır.

Oluşan herhangi bir arıza veya yangınla karşılaşıldığında ise tüm lopların bağlanmış olduğu kontrol paneline gereken bildirimler dahilinde ikazda bulunulmaktadır. Diğer mekanik sistemler içinde de entegre edilmekte olan Adresli Yangın Algılama Sistemleri geliştirildiği ve detaylı şekilde rapor sunabildiği için kompleks yapılar tarafından daha fazla tercih edilmektedir. Sistem dahilinde şu ekipmanlar kullanılır;

 • Duman Dedektörleri.
 • Isı Dedektörleri.
 • Beam Dedektörler.
 • Multi Sensörler.
 • Yangın Butonları.
 • Yangın Sirenleri.
 • Yangın Flaşörleri.

Analog Adresli Alarm Sistemleri ise bu şekilde bize bildirilmektedir. Aktardığımız yangın algılama sistemlerinin hususlarını açıkladık. Sistemleri gerektiği şekilde inceleyip bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir