Yangın Alarm Sistemleri Nelerdir?
Yangın Alarm Sistemi

Yangın Alarm Sistemleri Nelerdir?

Yangın alarm sistemleri, yangın anında devreye giren bir sistemdir. İnsan hayatının korunması için önemli bir hizmet sağlayan yangın alarmları, alarm sistem çeşitleri arasında yer almaktadır. Yangın alarm sistemleri okullarda ve çeşitli kurumlarda bulunmak zorunda olan bir sistemdir. Bu nedenle diğer alarm çeşitlerine göre farklı bir öneme sahiptir.

Peki, yangın alarm sistemleri nelerdir? Bu sistemler hangi alanlarda kullanılmaktadır? Yangın alarmı sayesinde olaylara en kısa zamanda müdahale edebilir. Yangın alarmları, bazı kurumlarda zorunlu hale getirilmiştir. Bu sistemin zorunlu hale getirilmesi, olası tehlikeleri anında önlemek amacıyladır. Çünkü yangın, son derece tehlikeli ve ciddi bir problem olarak görülmektedir.

Yangın Alarm Sistemi Türleri Nelerdir?

Yangın alarm sistemlerinin her biri aynı prensip üzerinde çalışmaktadır. Bu nedenle çeşidi ne olursa olsun hepsi aynı işlevi yerine getirebilmektedir. Yangın alarm sistemi türleri şunlardır:

  • Konvansiyonel
  • Adreslenebilir
  • Analog adreslenebilir
  • Kablosuz sistemler

Bu yangın alarm sistemlerinin her biri farklı özelliklere sahiptir. Hemen hemen her alanda kullanılan bu sistemler, insan hayatı için değerlidir.

Yangın Alarm Sistemleri Nelerdir?
Yangın Alarm Sistemleri Nelerdir?

Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemi

Bu yangın alarm sistemi çeşidinde, kontrol paneline dedektör ve çağrı noktası bağlanır. Panel kısmında bölge lambası yer almaktadır. Bu bölgelerin amacı, yangının yerini tespit etmeyi kolaylaştırır. Farklı bölgelere sahip olmak, yangın problemine karşı avantaj sağlar. Bu sistemin kullanılması hem bina hem de itfaiye çalışanları için son derece önemlidir. Yangının nerede meydana geldiğini bulmak için kurulan bölgelerden yararlanılır. Kontrol panelinde siren sesi kullanılmaktadır. Bu sistemde kullanılan siren sesi sayısı minimum ikidir. Ayrıca devreleri izleyebilmek için her devreye ait bir hat cihazı bulunmaktadır.

Adreslenebilir Yangın Alarm Sistemi

Konvansiyonel yangın alarm sistemine benzeyen adreslenebilir yangın alarmı, yangının meydana geldiği adres noktasını tespit edebilmesi konusunda konvansiyonel sistemden ayrılır. Algılama devresi döngü şeklinde bağlanır. Bu döngülerin her birine ise maksimum 99 cihaz bağlanabilmektedir. Adreslenebilir alarm sistemi, adından da anlaşıldığı üzere adres sistemine dayalıdır. Bu nedenle yangın alarmı verildiğinde adres otomatik olarak tespit edilir. Sirenler ise konvansiyonel sistem üzerine programlanmıştır.

Analog Adreslenebilir Yangın Alarm Sistemi

Akıllı yangın alarm sistemleri adıyla da bilinen analog adreslenebilir sistemler, diğer yangın alarm sistemleri türlerine göre biraz karışık bir yapıdadır. Bu nedenle kullanmakta biraz zorluk yaşanabilir. Çok sayıda birim içermesinden dolayı sistemi kullanmak zordur. Analog sistemlerde kullanılan birçok döngü bulunmaktadır. 2, 4 ve 8 analog sistemlerde kullanılan döngü versiyonlarıdır. Bu versiyonlar ise büyük tesislerin bir panel üzerinden izlenebilmelerini kolaylaştırmaktadır.

Kablosuz Yangın Alarm Sistemi

Diğer yangın alarm sistemlerine göre daha fazla avantaj sağlayan kablosuz sistemler, analog adresli sistem üzerine bağlıdır. Cihaz ve sensörlerle kontrol cihazı arasında bağlantı kurabilmek için lisanssız ve güvenli radyo iletişimini kullanırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir