TSE Onaylı Yangın Algılama Sistemleri
Yangın Alarm Sistemi

TSE Onaylı Yangın Algılama Sistemleri

Yangın alarm sistemleri, yangının başlangıç anında tespit ederek uyarı sensörler yardımıyla ilgili birimlere ileten sistemdir. Yangın alarm sistemleri ile hemen müdahale şansını yakalamasını sağlıyor. Yangın alarm sistemleri sayesinde tehlike olabilecek birimleri devre dışı bırakarak yerleşkenin tahliye edilme süresini uzatıyor.

Yangın algılama ve alarm sistemleri sayesinde çıkabilecek her türlü yangın durumlarda en hızlı şekilde gerekli tedbirlerin alınması için zaman sağlıyor. Olası can ve mal kaybını engellemek için kullanılan sistemler güvenlik uyarılarını sinyaller ile itfaiye ve diğer güvenlik merkezine aktararak kısa sürede müdahale edilmesini sağlıyor TSE onaylı yangın alarm sistemleri üçe ayrılıyor.

  • Adresli yangın alarm sistemleri
  • Programlanabilir yangın alarm sistemleri
  • Konvansiyonel yangın alarm sistemleri olarak sıralayabiliriz.

Adresli Yangın Alarm Sistemleri

Adresli yangın alarm sistemleri günümüzde daha çok otel, mağaza, plaza gibi büyük yerlerde tercih ediliyor. Adresli yangın alarm sisteminde dedektörler numaralandırılarak panel içinde yer alıyor. Bu sayede yangın nerede çıktığı kolay bir şekilde tespit edilip hemen müdahale edilmesini sağlıyor.

Adresli yangın ihbar sistemlerinde yangın başlangıç yanında sinyal dedektör aldığı sinyali ilgili panele gönderiyor. Hatalı alımların önüne geçmek için her dedektörün algılama hassasiyet hassasiyeti bulunduğu ortama göre ayarlanması gerekiyor. Yangın alarm sistemlerin temizlik ve bakım işleri de yapılması gerekiyor.

Programlanabilir Yangın Alarm Sistemleri

Programlanabilir yangın alarm sistemleri diğer kablolu yangın alarm sistemleri ne göre bir alternatif olarak ortaya çıkıyor. Sensörler ve duman dedektörleri sayesinde kontrol cihazları ile bağlantı kurularak iletişimi sağlıyor. Programlanabilir yangın alarm sistemleri birçok fayda sağlayan ve kabloya ihtiyaç duymadan diğer algılama sistemleri ile entegre olabiliyor.

TSE Onaylı Yangın Algılama Sistemleri
TSE Onaylı Yangın Algılama Sistemleri

Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri

Genellikle evlerde ve küçük işletmelerde belli bir bölgede yangının tespit edilmesi üzerine çalışan sistemler olarak biliniyor. Zon denilen sistem ile birbirine bağlanmış olan yangın algılama dedektörlerinin sinyallerle yangını algılar ve bölgesel uyarı veriyor. Diğer sistemlere göre daha basit olan konvansiyonel yangın alarm sistemleri aynı zamanda ekonomik bir yapıya da sahiptir.

Özelikle küçük ve riskin az olduğu yerlerde bu projelere ihtiyaç duyulur. Konvansiyonel yangın alarm sistemlerinin en büyük dezavantajı ise ısı değişimlerden ve yanlış algılamalar dan dolayı yangın alarm sisteminin devreye girmesidir.

TSE Yangı Alarm Sistemlerin Faydaları

Güvenilir yangın alarm sistemleri sayesinde insanların hem güvenliği hem de hayatının korumasına sağlıyor. Basit yangın sistemlerinden yüksek kaliteli yangın sistemleri ne kadar her türlü yangın sistemi insan sağlığı için gereklidir. Yangın alarm sistemleri sayesinde ailenizle beraber rahat bir şekilde evinizde yaşama imkanı sağlıyor.

Yangın algılama ve alarm sistemleri adından anlaşıldığı gibi yangın söndürme işlemini değil de olası bir tehlike anında ikaz yaparak ortamın hızla boşaltılmasını sağlıyor. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile yangın ikaz sistemleri ile beraber entegre olan sistemlerde ortaya çıkmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir