Akıllı Evlere İlişkin Siber Güvenlik Önlemleri
Güvenlik Kamera Sistemleri

Akıllı Evlere İlişkin Siber Güvenlik Önlemleri

Akıllı ev sistemlerine ilişkin güvenlik konuları sıklıkla tartışma konusu yapılmaktadır. Bazıları sırf siber güvenlik endişeleri nedeniyle akıllı ev sistemlerinden uzak durmaktadır. Ancak alınabilecek bazı önlemlerle bu kaygıların giderilmesi ve akıllı ev sistemlerinin sunduğu konfordan azami ölçüde yararlanılması mümkündür.

Akıllı sistemler hayatın her alanında büyük kolaylıklar sağlarken bazı saldırganlar ya da hackerlar bu sistemlere girerek kullanmayı kendilerine iş edinmişlerdir. Peki siber güvenlik konusuna neden dikkat etmek gerekir?

Siber Güvenlik Akıllı Sistemler İçin Neden Önemlidir?

Akıllı ev sistemlerinde siber güvenlik

Akıllı ev sistemlerinde siber güvenlik oldukça önemlidir ve kullanıcılara da bu alanda büyük önem düşmektedir.

Sıradan bilgisayar hackerlığı ile akıllı sistemlere yönelik saldırıların temel farkı nedir? Aslında bu konu birbirinden bağımsız değildir. Nasıl ki bilgisayar korsanları bilgisayarımıza girerek gizliliğimizi ihlal ediyorlarsa, akıllı ev sistemlerini hedef alan saldırganlar da gizliliğimizi ihlal etmektedir. Firmamız, kurmuş olduğu sistemlerde siber güvenlik konusuna üst düzey önem vererek gereken bütün önlemleri almaktadır. Ancak bu konuda kullanıcıların da bazı önlemleri almaları gerekmektedir.

Bu çerçevede, kullanıcılar tarafından alınması gereken siber güvenlik önlemleri aşağıda yer almaktadır:

1) Modeminizi güncelleyin

2018 yılında, VPNFilter isimli zararlı yazılım 50 ülkede yarım milyondan fazla modemi etkilemiştir. Zararlı yazılım, çok sayıda modemin kullanılamaz hale gelmesine neden olmuştur. Bu şekilde modemlere etki eden bu zararlı yazılım, şifreleri ve verileri çalabilmektedir.

Norton’un sunmuş olduğu ücretsiz bir araç yoluyla modeminizi bu zararlı yazılım için kontrol edebilirsiniz.
Rutin bir alışkanlık olarak, modeminizi periyodik olarak resetlemeniz faydanıza olacaktır. Bu işlemi haftada bir defa yapmanız yeterlidir. Modeminiz eskiyse yenisiyle değiştirmeniz faydalı olacaktır.

2) Bir konuk WiFi ağı oluşturun

Evinize ya da işyerinize gelen konuklar, mutlaka internet erişiminizden faydalanmak isteyecektir. Bu şekilde, kendi işlemlerinizi yaptığınız ağ ile konuk ağını ayrıştırmanız faydalı olacaktır. Bu sayede, herhangi bir siber güvenlik ihlalinde veri çalınma riskini de engelleyebileceksiniz.

3) Güçlü şifreler oluşturun

Akıllı sistem kullanıcılarının %15’i default şifreleri kullanmaya devam etmektedir. Bu ise siber güvenlik ihlaline kapı aralamaktadır. Keza, kullanacağınız şifreler hemen hatırlanmayı sağlayacak türden de olmamalıdır. Doğum tarihi, telefon numarası gibi bilgiler şifre olarak kullanılmamalıdır. Şifrelerinizi unutmamanız açısından kolay şifreler tercih etmek yerine şifre yöneticisi uygulamalara başvurmanız da mümkündür.

4) Ağınızı tam olarak güvenceye alın

Modem ayarlarında, güvenlik düzeyini WPA2 protokolüne yükseltin. WEP hala en yaygın protokol olsa da, daha zayıf ve saldırılara karşı daha korumasızdır.

5) İki faktörlü doğrulamayı kullanın

Kullanım açısından bazı zorlukları olsa da, iki faktörlü doğrulama ile muhtemel saldırılardan korunabilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifre girişinden sonra telefonunuza gelen doğrulama koduyla girişi yapmak, saldırganların bu verilere ulaşamaması bakımından önemlidir.

6) Yazılım güncellemelerini ihmal etmeyin

Yazılım güncellemelerini gözardı ediyorsanız ve sürekli erteliyorsanız bundan vazgeçin. Yazılımlar genelde muhtemel zayıf noktalarını geliştirmek üzere yamalar içeren güncellemeler göndermektedir. Aslında en uygunu, güncellemeleri otomatik olarak alabilecek şekilde ayarlarınızı değiştirmektir.

7) Akıllı sistemlerinizi halka açık WiFi ağlarından yönetmeyin

Güvenli olmayan ağlardan akıllı sistemlerinizi yönetmeniz de siber güvenlik açısından risk oluşturmaktadır. VPN kullanarak bundan kaçınılabileceği düşünülse de, en iyisi bundan tamamıyla kaçınmaktır.

8) Gerekli olmayan özellikleri kapatın

Akıllı bir cihazda kullanmadığınız bir özellik –örneğin uzaktan erişim gibi- varsa, bu özelliği kapatın.

9) Varsa biyometrik doğrulamayı kullanın

Biyometrik kimlik muhtemel bir güvenlik ihlalini ortadan kaldırır. Ultralog gibi akıllı kilidiniz varsa, parmak izi tanımlamasıyla saldırıların önüne geçersiniz. Ancak bu özellik bütün akıllı cihazlarda kullanılamamaktadır.

10) Bir Firewall ve güvenlik yazılımı kullandığınızdan emin olun

Son ancak bir o kadar da önemli olarak, bir siber güvenlik duvarı ve güvenilir bir yazılım kullandığınızdan emin olun. Bu yazılımlar ihmal edilemeyecek kadar önemlidir.

Yukarıda belirtilen hususlara dikkat ettiğinizde, sistemlerinizin güvenliğini korumuş olursunuz ve saldırganları sistemlerinizden uzak tutarken, içiniz de rahat olur. Bu şekilde, ilave maliyetlere katlanmadan siber güvenlik önlemlerinizi en üst düzeye taşırsınız.

Doruk Alarm Sistemleri Hakında

İzmir güvenlik kamera sistemleri olarak 16’dan fazla markanın yetkili satış temsilciliğini yaparak projelerinize en uygun güvenlik sistemi seçimini yapıyoruz. Ücretsiz keşif ve projelendirme hizmetimizden yararlanmak için hemen arayabilirsiniz.

ÜCRETSİZ KEŞİF PROJELENDİRME VE TEKLİF İÇİN: +90 532 742 49 57 / +90 232 234 50 05

Proje detaylarınızı mail göndermek için hemen tıklayın

Ürünlerimiz ve ayrıntılı ürün özellikleri için mağazamızı ziyaret edebilirsiniz.

Evinizin, ofisinizin, tesislerinizin kısacası güvenliğini üst düzeyde tutmak istediğiniz tüm alanlar için güvenlik kamera sistemi günümüzün en temel ihtiyaçlarından biri olmuştur. Kontrol altında tutmak istediğimiz tüm alanları canlı şekilde telefon, tablet ve bilgisayar gibi araçlardan anlık izlemek en temel isteklerimizden biridir. İzmir güvenlik kamera sistemi konusunda uzman ve deneyimli kadrosu ile birlikte Doruk Elektronik yılların verdiği bilgi ve tecrübe ile sizleri güvende tutuyor.

İzmir güvenlik kamera sistemi ve İzmir güvenlik sistemi denince aklımıza ilk gelen firmalardan olan Doruk Elektronik ile fiyat – kalite optimizasyonunu yakalayabilirsiniz. Güvenlik kamera sistemlerinde dünya markalarını sizlerle buluşturarak sizi maksimum düzeyde tutuyoruz.

İzmir güvenlik kamera sistemi olarak AHD kamera, HD-TVI Kamera, HD-CVI Kamera, IP Kamera, Bullet Kamera, Dome Kamera, Speed Dome Kamera ve güvenlik sisteminiz için gerekli tüm elektronik aksamı sizlere sunuyoruz. İzmir güvenlik kamera sistemi olarak yıllardır verdiğimiz güven ve güvenlik kamera sistemlerinde ki bilgi ve birikimimiz ile güvenliğinizi birlikte sağlayalım. Son teknoloji güvenlik sistemleri ve güvenlik kameraları ile gözünüz arkada kalmasın.

Yüksek çözünürlük, kızılötesi algılama, gece görüşü, HD video kalitesi ve güvenlik sistemleri için en uygun harddisk, kayıt cihazı gibi özel ekipmanımız ile projelerinizi en doğru ve optimize edilmiş şekilde tamamlıyoruz. İzmir güvenlik kamera sistemlerinde ücretsiz keşif ve projelendirme hizmetimiz ile birlikte gelin güvenlik önlemlerini birlikte alalım. sadece güvenlik sistemi değil diğer güvenlik hizmetlerimize tıklayarak gözatabilirsiniz.

İlgili Ürünler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir