Otel Yangın Alarm Sistemleri
Yangın Alarm Sistemi

Otel Yangın Alarm Sistemleri

Oteller büyük alanlar ve insan sirkülasyonunun çok olduğu işletmeler olması nedeniyle yangınla mücadele konusunda dikkat edilmesi gereken mekanlar arasında yer alıyor. Otellerde yangınla mücadele için yangın söndürme sistemlerinin kullanılması hem ihtiyaç hem de zorunluluk olarak görülüyor. Günümüzde yangın alarm sistemleri 2 farklı yöntem şeklinde kullanılıyor.

  • Adresli yangın alarm sistemleri
  • Konvansiyonel yangın alarm sistemi olarak sıralayabiliriz.

Adresli Yangın Alarm Sistemi Nedir?

Adresli yangın alarm sisteminde her dedektörün ve yangın ihbar butonunun kayıtlı bir numarasının olduğu ve dedektörden gelen sinyal ile yangının hangi bölgede olduğu rahatlıkla tespit edilmesini sağlayan sistemdir. Adresli yangın alarm sistemi aynı zamanda akıllı yangın alarm sistemi olarak da biliniyor. Ofis ve iş yerlerinde çokça kullanılıyor. Adresli yangın sistemi kurulmadan önce bina içinde kurulum projesi çizilir.

Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri

Yangın alarm sistemleri arasında yer alan konvansiyonel alarm sistemi fiyat açısından diğer yangın alarm sistemlerine göre bütçenizi daha fazla sarsmıyor. Küçük evlerde ve normal işletmelerde kullanılan konvansiyonel yangın alarm sistemleri yangın alarmını bildiriminde bulunuyor. Küçük alanlarda yangın dumanı nereden geldiği tespit etmek kolay olduğu için bu alarm sistemi tercih ediliyor.

Otel Yangın Alarm Sistemleri
Otel Yangın Alarm Sistemleri

Otellerde En Çok Kullanılan Yangın Alarm Sistemi

Otellerde birden fazla kat bölüm ve alanların olmasından dolayı daha çok adresli yangın alarm sistemlerinin kullanılması öneriliyor. Adresli yangın alarm sisteminde yangın, ısı artışı veya duman durumunda alarm panelinde bulunan hangi dedektörden gelen bildirim oldu daha çok kolay anlaşılıyor.

Böylece yangına hızlı bir şekilde müdahale edilmesini sağlıyor. Tek kat ve küçük alanlarda için konvansiyonel yangın alarm sistemi kullanılması daha doğrudur. Büyük ve teknolojik olan oteller için profesyonel otel yangın alarm sistemleri projeleri çizilip ona göre kurulumu yapılması gerekiyor.

Yangın Alarm Sistemi Nasıl Seçilir?

Yangın alarm sistemleri satın alınırken ihtiyaca uygun ve güvenlik önlemlerini en üst seviyede tutacak olan sistemlerin tercih edilmesi gerekiyor. Yangın alarm sistemleri performansı çalışma prensiplerine dikkat edilmesi gerekiyor. Alan için en uygun alarm sisteminin tercih edilmesi gerekiyor.

Büyük alanlarda daha çok tercih edilen adresli yangın alarm sistemi dedektör, alarm butonları sayesinde yangının derhal vakit kaybedilmeden tespit edilmesini sağlıyor. Günümüzde evlerde basit işyerlerinde yangın alarm sensörü kullanılıyor. Ev ve işyerlerinde kazaların daha erken bir şekilde farkına varılması ve tehlikelerin önüne geçmesi için yüksek kalitede alarm sistemlerinin kullanılması gerekiyor.

Yangın Alarm Sisteminin Bakımı

Yangın algılama ve alarm sistemleri içinde bulunan cihazların bakımları da yapılması gerekiyor. Çünkü sistemde kullanılan cihazların çevre koşullarından etkilenip zamanla performansın düşmesine neden olabiliyor. Bu nedenle belirli zamanlarda alarm sistemlerin test ve onarım çalışmalarının yapılması gerekiyor. Yangın alarm sistemlerinde en iyi sonuç veren bakın onarım şekli hiç kuşkusuz periyodik olarak yapılan bakımlardır. Düzenli, sürekli ve kararlı bir şekilde yapılan bakımlar arıza olasılığını da aza indiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir