Kamera Kayıtları Ne Kadar Süre Saklanır?
Kamera Kayıt Cihazları

Kamera Kayıtları Ne Kadar Süre Saklanır?

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte, güvenlik anlayışı da daha da gelişerek değişim yaşamıştır. Hem Mobese kameralarının hem de güvenlik kameraları suç potansiyeli taşıyan kişiler üzerinde caydırıcı etkisi sonrasında suç oranlarında azalmalar yaşanmıştır. Bu kameraların kayıtları, işlenen suçları tespit etme ve kanıtlama gibi durumlarında resmi belge özelliği de taşırlar. Bu kameralar hakkında bilgi almak isteyen kişiler kamera kayıtları ne kadar süre saklanır? konusunda da internette araştırma yapmaktadırlar.

Güvenlik Kameraları Nerelerde Bulunur?

Günümüzde güvenlik kameraları resmi kurumlarda, bankalarda, hastanelerde, okullarda, mağazalarda, alışveriş merkezlerinde, metro istasyonlarında, otellerde, apartmanlarda ve daha birçok yerde güvenlik kameraları kullanılmaktadır.

Kamera Kayıtları Ne Kadar Süre Saklanır?

Kamera kayıtlarının belli bir saklanma süresi yoktur. Ancak kamera kaydından bir süre öncesindeki kayıtlara ulaşmak bu noktada imkansız olabiliyor.

Özel olarak güvenlik için yerleştirilen kameraların kayıtlarının saklanma süresi, ilgili şirkettin belirlediği süre kadar saklandığından minimum süre belirlenmiş olsa da şirketler bu sürelerden daha uzun süre bu kayıtları saklayabilmektedirler.

Kamera Kayıtları Ne Kadar Süre Saklanır?
Kamera Kayıtları Ne Kadar Süre Saklanır?

Otel Kayıtları Ne Kadar Süre Saklanır?

Otellerde misafirlerin ve otelde çalışanların adına güvenlik kameraları bulunur. Herhangi bir suç durumunda suçlunun tespiti için emniyet birimleri tarafından başvurulan ilk belgelerden biri kamera kayıtlarıdır. Otel kayıtlarının 5 yıl süre ile saklanması gerekir.

Atm Kamera Kayıtları Ne Kadar Saklanır?

Bankalara ait olan ve para yatırma ve çekme gibi işlemlerin yapıldığı Atm’lerde güvenlik kameraları bulunur. Son yıllarda Atm’lerde artan hırsızlık ve dolandırıcılık olayları bu alanlara güvenlik kamerası konulmasını zorunlu kılmıştır. Bu alanlarda sorumlu kişinin olmaması ve yapılan işlemlerin dijital ortam aracılığıyla gerçekleşmesi, buralardaki suç oranlarını arttırmıştır. Atm’lerde güvenliği sağlayan kameraların kayıtları 30 gün süreyle saklanmaktadır.

Avm Kamera Kayıtları Ne Kadar Süre Saklanır?

Alışveriş merkezlerinin günümüzde bir yaşam merkezine dönüşmesi sonrasında genelde çocuklu ailelerin ilk tercihi olmaktadır. Çocuklu ailelerin tercihi olan alışveriş merkezlerinde de güvenlik amacıyla da güvenlik kameraları bulunur. Alışveriş merkezi kamera kayıtları 31 gün süre ile saklanır.

Okul Kamera Kayıtları Ne Kadar Süre İle Saklanır?

Eğitim ve öğretimin yapıldığı öğretim kurumları olan okullar, son yıllarda birçok suç unsurunu da barındırmaktadır. Okullarda öğrenci ve öğretmenlerin güvenliği için okullara güvenlik kameraları yerleştirilir. Okul güvenlik kamera kayıtları 1 yıl süre ile saklanır.

Apartman Güvenlik Kamera Kayıtları Ne Kadar Süre İle Saklanır?

Apartmanlarda da son yıllarda yaşanan kentsel dönüşüm sonrasında akıllı ev sistemlerine geçilmesi sonrasında hırsızlık, gasp, gibi şeylerden korunması amacıyla güvenlik kameraları kurulur. Apartman güvenlik kamera kayıtları 1 yıl süre ile saklanır.

Hastane Kamera Kayıtları Ne Kadar Saklanır?

Hastane güvenlik kameraları şu sebeplerle kurulur.

  • Doktorlara yönelik şiddet olaylarını önlemek.
  • Hastanede görevli sağlık personelinin güvenliğini sağlamak.
  • Hastaları korumak.

Bu sebeplerden dolayı hastanelere güvenlik kameraları kurulur. Hastanedeki güvenlik kameralarının kayıtları ise 30 gün süre ile saklanır.

Mobese Kayıtları Ne Kadar Süre Saklanır?

Dış mekanlarda işlenmesi muhtemel olan suçların tespiti için kullanılan Mobese kameraları, hem araçların hem de yayaların güvenliğini 7 gün 24 saat sağlamak amacıyla yerleştirilmiştir. Bu kameraların kayıtları minimum olarak 30 gün boyunca saklanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.