Kaç Çeşit Güvenlik Kamerası Vardır?
Güvenlik Kamera Sistemleri

Kaç Çeşit Güvenlik Kamerası Vardır?

Güvenlik kameraları genelde iç mekânın ve dış mekânın güvenliğini sağlamak amacıyla kurulmuştur. Güvenlik kameralar sayesinde istediğiniz yerin güvenliğini sağlamış olacaksınız. Herhangi bir tehlikeden karşılaşmadan önce güvenlik kameraları sayesinde önleminizi almış olacaksınız.

Bu güvenlik kameraların çeşitleri bulunmaktadır. Çeşitleri de oldukça fazladır. Genel olarak güvenlik kameraları dış mekân güvenlik kameraları ve iç mekân güvenlik kameraları olmak üzere iki gruba ayrılırlar.

Güvenlik Kamera Sistemi Nedir?

İnsan tek başına her an her yerde olamaz. Korumak istediğiniz her yeri bir güvenlik görevlisi tek başına izleyemez. Fakat güvenlik sistemleri sayesinde bir güvenlik görevlisi her yeri izleyebilir. Kamera güvenlik sistemleri kamera, monitör, kayıt cihazı ve onları bağlayan kablolardan oluşur. Bu sistemlere kapalı devre televizyon sistemleri denilmektedir.

İstediğiniz yerde olmadan istediğiniz bölgeyi izleme imkânına sahip olacaksınız. Güvenlik kamera sistemleri ihtiyaçları tamamen karşılamalıdır. Uygun maliyetle kurulması ve bileşenlerin ve teknolojilerin çok iyi belirlenmesi gerekir. Kameralar belirlenirken kullanım yeri ve kullanım amacına göre belirletilmelidir. Kamera seçiminde ihtiyaçlara uygun ve uygun maliyetlerle karşılanacak ürünleri de tespit etmek gerekir.

Özellikleri Bakımından Güvenlik Kamerası Çeşitleri

Güvenlik kameraları özellikleri bakımından birbirinden ayırmak gerekir. Güvenlik kamerası çeşitleri şu şekilde sıralanabilir. Bunlar aşağıda ki gibidir;

  • Sabit güvenlik kamerası
  • Hareket yeteneğine sahip güvenlik kamerası
  • Kablosuz güvenlik kamerası
  • Gece görüşe sahip güvenlik kamerası
  • Zoom özelliğine sahip güvenlik kamerası
  • Kızılötesi güvenlik kamerası

Kaç çeşit güvenlik kamerası vardır? Sorusuna cevap olarak özellikleri ve çeşitleri bakımından altı çeşittir. Bu güvenlik kameralarının da kendilerine göre farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu nedenle ihtiyacınıza uygun olan güvenlik kameralarını seçebilirsiniz.

Dome Güvenlik Kamera Sistemi Nedir?

Dome güvenlik kamera sistemi genelde iç mekân güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılır. Genel özelliği iç mekânda yaşanan hareketliliği takip eder. Bu özelliği sayesinde oldukça kullanışlı bir güvenlik kamerasıdır. Bu özelliğinden farklı olarak da uzaktan takip sistemi de bulunmaktadır. Bilgisayar, telefon, tablet yardımıyla da uzaktan takip edilir.

Kaç Çeşit Güvenlik Kamerası Vardır?
Kaç Çeşit Güvenlik Kamerası Vardır?

Bullet Güvenlik Kamera Sistemi

Bullet güvenlik kamera sistemi dome kamera sistemi gibi işlev görmektedir. Ortamda olan hareketliliği takip eder. Ortamın hareketliliğini takip eder. Bu özelliği sayesinde bu kamera herkes tarafından tercih edilmektedir.

Bu özelliğinden başka internet ağı bulunan tüm cihazlarla kolay bir şekilde takip edilmektedir. Bilgisayar, tablet, telefondan sisteme bağlanarak 7/24 kameraya ulaşabilirsiniz. Bu şekilde oluşabilecek tüm olumsuzlukların önüne geçilmiş olunacaktır. Bullet kamera sisteminin dome kamera sisteminden farkı ise dış mekân güvenlik kamera istemi olmasıdır.

PTZ Kameralar

İleri geri aşağı yukarı yaklaşma uzaklaşmaya imkân sağlayan operatörü olan motorlu kameralara PTZ kamera denir. Sabit kameralar aynı anda tüm yeri görmenize imkân sağlar. PTZ kamerada hareket edebilir ve tek bir noktayı zoom yapabilir. Sadece işaret ettiği noktayı görebiliriz. Sabit kameranın kapsam alanında olmayan yön ve belirli yerleri PTZ kamera sayesinde görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir