İzmir Yangın Alarmı
Yangın Alarm Sistemi

İzmir Yangın Alarmı

Yangın alarm sistemi, adından da anlaşıldığı gibi yangın anında devreye giren bir güvenlik sistemidir. Bu sistem sayesinde yangın durumunun daha fazla büyümesine engel olunabilir. 2000 senesinde yapılan bir düzenlemeyle bu alarm sistemlerinin belirli mekanlarda kurulması zorunlu olarak kabul edilmiştir. İnsan hayatının korunmasında büyük bir öneme sahip olan bu yangın alarmları, maddi ve manevi zararların olmasını engellemektedir. Yangın alarm sistemleri, günümüzde modern bir gelişme yaşamaktadır. İzmir yangın alarmı, bu modernliği deneyimli bir şekilde sizlere sunuyor. Yangın alarm sistemleri, özellikle de işyerlerinde veya farklı kurum ve kuruluşlarda mutlaka bulunmak zorundadır. Bu sistemlerin varlığı, büyük tehlikelerin meydana gelmesini önlemektedir.

Yangın Alarmlarının Görevleri

Yangın alarmları, insan hayatı için büyük görevler üstelenirler. Bu görevler sayesinde yangın, en az hasarla atlatılabilir.

Yangın alarmlarının görevleri ise şunlardır:

 • Yangın meydana gelme şüphesinde bile ilgili kişileri uyarmak
 • Yangına sebep olabilecek durumları sezinlemek
 • Ortam içerisinde bulunan yangın söndürme araç-gereçlerini aktif bir hale getirme

Bu görevleri yerine getiren yangın alarm sistemleri, insan canının güvenliği için gerekli bir teknolojidir. Bu teknolojinin yaygın olarak kullanılması, yangın gibi ciddi bir durumla baş edebilmeyi kolay hale getirmektedir.

İzmir Yangın Alarmı
İzmir Yangın Alarmı

Yangın Alarm Sistemlerinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Yangın alarm sistemleri, bazı kurum ve kuruluşlarda zorunlu olarak kullanılmaktadır.

Yangın alarm sistemlerinin kullanım alanları şunlardır:

 • Apartman veya apartman daireleri
 • Havaalanları
 • Laboratuvarlar
 • Petrol istasyonları
 • Garajlar
 • Gemiler
 • Hastane ve okullar
 • Öğrenci yurtları
 • Alışveriş merkezleri
 • İş merkezleri
 • Villa ya da tek katlı konutlar

Bu alanların hepsinde de aynı yangın alarm sistemi çeşidi kullanılmamaktadır. Kullanılan yangın alarm sistemi çeşidi, alana göre farklılık göstermektedir. Mal ve can kaybını önlemek için yangın alarm sistemlerinin eksiksiz bir şekilde tüm alanlarda kullanılması gerekir. Özellikle de insan hayatı söz konusu olan bir alanda bu alarm sistemlerini kullanmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Yangın Alarm Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

Konvansiyonel ve adresli yangın algılama olmak üzere iki çeşit yangın alarm sistemi bulunmaktadır. Konvansiyonel yangın algılama, genellikle ev ve işletmelerde kullanılan yangın alarmı çeşididir. Konvansiyonel yangın algılamada siren ve ihbar sistemi kullanılmaktadır. Adresli yangın algılaması çeşidinde ise algılama elemanının bağlı olduğu döngü hatları bulunur.

Yangın Alarm Sistemi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yangın alarm sistemi alırken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Alacağınız yangın alarmının ortama uygun olmasına son derece dikkat etmeniz gerekir. Firmadan kurulum öncesi mekanınızı denetlemelerini talep edebilirsiniz.

Böylece hangi yangın alarm sisteminin mekanınıza uygun olduğuna daha kolay bir şekilde karar verebilirsiniz. Sensör hassasiyetine dikkat etmeli ve yangın alarmının doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. Sistemin modern olmasına ve yazılımlarının yeterliliğine önem vermeniz gerekir. Bu hususlara dikkat ettiğiniz takdirde, doğru bir yangın alarmı sistemi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir