İzmir Kamera Sistemleri
Güvenlik Kamera Sistemleri

İzmir Kamera Sistemleri

Özellikle İzmir gibi büyük şehirlerde kamera sistemlerinin önemi hiçbir zaman göz ardı edilemez. Ne de olsa günün 24 saati istenmeyen birtakım olaylar yaşanabilmektedir ve bu olayların hem sorumlularının bulunabilmesi hem de caydırıcılık teşkil etmesi yönünden güvenlik kamerası sistemlerine çok büyük rol düşmektedir. İzmir kamera sistemleri hakkında merak edilenleri yazımızsa

Kamera Sistemleri İçin Aydınlatmanın Önemi

Elbette güvenlik kameralarının 24 saat boyunca çalışması gerekmektedir. Bu nedenle ev ve iş yerlerinde kimse olmadığı zamanlarda da gereken verimi alabilmek adına aydınlatma doğru ayarlanmalıdır. Eğer ortamda yeteri kadar ışık bulunmuyorsa iki ihtimal söz konusu olabilir.

Ya aydınlatmalı bir kamera tercih edilmeli ya da ortama yeteri kadar aydınlatma kurulmalıdır. Hem zahmetsiz olması hem de uzun vadede daha az masraf çıkarması için aydınlatmalı bir kamera sistemini tercih etmek daha makul bir seçenek olarak düşünülebilir.

İç ve Dış Mekan Ayrımına Dikkat Edilmeli

Fabrika kamera sistemlerinin iç ve dış mekan olarak ikiye ayrıldığı da unutulmaması gereken hususlar arasında yer almaktadır. Dış mekan kameraları hem görüş açısı hem netlik hem de hava şartlarına uyum sağlama yönünden daha başarılıdır.

Ancak iç mekanlar için üretilmiş olan kameralar bu amaç için kullanılmaz ve dış mekanların görüntülenmesi için kullanılmaya çalışılırsa gereken verim alınamayacak; hatta en ufak bir hava muhalefetinde dahi kamera tüm işlevini yitirebilecektir.

Aynı zamanda bazı kamera sistemlerinin dış mekan kullanımına uygun olabilmesinin yanında bir gövdenin içerisinde muhafaza edilmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Örnek olarak kutu kamera adı verilen kameralar bu şekilde bir muhafaza içerisinde kullanılmalıdır.

İzmir Kamera Sistemleri
İzmir Kamera Sistemleri

Kullandığı Teknolojiye Göre Kamera Sistemleri

Kullandığı teknolojiye göre de kamera sistemleri ikiye ayrılmaktadır. Bunların ilki analog kameralardır. Analog kamera her ne kadar çok daha düşük maliyetli ve kurulumu kolay da olsa; kaydetmekte olduğu görüntü kalitesi pek başarılı olmayabilir. Aynı zamanda analog kameralar tarafından görüntülenenleri kaydederek dijital ortamda saklanması için DVR cihazlarının da kullanılması gerekmektedir.

IP kameralar ise halihazırda dijital ortama kayıt yaptığından ötürü herhangi bir cihaz kullanımına gerek duymayacaktır. Ayrıca çözünürlük yönünden de analog kameralara kıyasla çok daha başarılıdır. Ne var ki IP kamera sistemleri nispeten daha yüksek fiyatlar üzerinden satışa sunulmaktadır.

Kamera Sistemi Seçerken Göz Ardı Edilmemesi Gereken Noktalar

Ev ve iş yerleri için İzmir kamera sistemleri seçerken bazı hususlar göz ardı edilmemelidir. Ne de olsa hem caydırıcılık hem de güvenlik yönünden kamera sistemleri son derece önemlidir.

Özetle şunlara dikkat edilebilir;

  • Kamera sistemlerinin sahip olduğu çözünürlük,
  • İç ve dış mekan ayrımında amaca uygun olup olmadığı,
  • Hava şartlarına uyum sağlama becerisi,
  • Gece görüş özelliği,
  • Kamera sistemleri için yeterli aydınlatmanın ortamda mevcut olup olmadığı

Elbette kamera sistemlerinin ve ortamın özelliklerine göre bu önemli noktaların çoğaltılması da mümkün olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir