İzmir Güvenlik Kamerası

İzmir Güvenlik Kamerası

İzmir Güvenlik Kamerası Kurulumu

İzmir Güvenlik Kamerası Sistemleri Montaj Bakım ve Servisi

Güvenlik denilince aklımıza ilk gelen nesne direkt olarak kameralardır. Kameralar günümüzde artık olmazsa olmazlar arasında. Sadece güvenlik amaçlı değil, bir çok amaç için  hizmet vermektedir kamera sistemleri. Alarm ile entegre edilebilir, personel takip ve kaydınızı yapabilir, çeşitli yazılımların yardımıyla mağazanıza kaç kişi girmiş sayabilir, trafikte akıp giden araçların plakalarını okuyabilirsiniz. Bunlar günümüzde en çok kullanılan özellikleridir. Güvenlik kamerası sistemleri şuan üzerinde çalışılan  yüz tanımlama ve raporlama işlemlerini de yapabilecek.

Peki Bu Güvenlik Kamerası Sistemi Nasıl Kurulur?

Güvenlik Kamerası Sisteminin İşleyişi Nasıldır?

Sistemler Kaç Gün Kayıt Saklayabilir? Bu Kayıtlar Nasıl Yedeklenir? Nasıl İzlenir? Size kısaca bunlardan bahsetmek istiyorum.

Sistem esasında çok basit ve düz görünsede arka planda tam bir teknoloji harikasıdır. Ben size basite indirgeyerek daha düz bir şekilde anlatacağım Sistem şu şekilde çalışır. Görmek istediğimiz alanlara kameraların montajlarını yapılır. Her kameradan bir kablo çekilecektir. Kablolar Görüntü ya da görüntü +enerji şeklinde çekilebilir. Tüm kameralardan çekilen bu kablolar bu görüntülerin kayıt edileceği ya da izleneceği merkez bir noktada toplanır. Kameralardan tesisatını yapmış olduk. Şimdi sıra bunları kontrol edeceğimiz, izleyeceğimiz ve uzaktan yayın yapıp bize görüntüleri cep telefonu ve bilgisayarlardan izletecek olan cihaza bağlamamıza geldi. Tüm bu kabloları adına BNC dediğimiz küçük bağlantı kabloları ile DVR kayıt cihazımıza bağlıyoruz. Eğer kablo tesisatında ayrı bir enerji kablosu çekmediysek, diğer bir deyişle kablolarımız enerji + koaksiyel şeklindeyse BNC bağlantılarını yapmadan önce enerji kablolarını içlerinden ayırmalıyız ki bu kablolara ayrı bir beslemeden 12V enerji gönderelim. BNC bağlantısından sonra enerji kablolarımızın renklerine göre ayırmalıyız. Kameralar DC akım ile çalıştığından dolayı artı ve eksi uçlar çok önemlidir. Evlerce kullandığımız AC akımda bunun önemi yoktur fakat zayıf akımda artı ve eksi çok fark eder. Tüm kamera kablolarının içlerinde siyah ve kırmızı renkli kablolar vardır, bu standarttır. Siyah kabloların hepsini birbirine bağlayıp eksi kutba bağlarız. Daha sonra kırmızı kabloları birbirine bağlayıp artı kutba bağlarız. Enerji besleme adaptörümüz 12V olmalıdır. Amper yani gücü ise kamera sayısı ve kablo tesisatının uzunluğuna göre değişmektedir. 4 kameralı bir güvenlik sistemi için ortalama 100 metre kablo kullanılacağını varsayarsak 12Volt 10 amper gücündeki adaptör rahatlıkla yetecektir.

Güvenlik Kamera sistemine kameraları da bağladıktan sonra sıra DVR kayıt cihazının içinde takılması gereken Hard Disktedir. Bu birim görüntüleri içine saklayan birimdir. Diğer bir deyişle hafızadır. Sistemimizin ne kadar uzun kayıt yapacağını bu disk belirler. Ortalama olarak normal kalitede 4 kamera 20 günlük kayıt için 1TB yani 1000 Gigabyte yere ihtiyaç duymaktadır. Bu disklerin adedi günümüzde maksimum 6TB’dir. Fakat gelişen teknoloji ile beraber gelişmiş kayıt cihazları 8 adet disk takabilecek kadar olanak sağlamaktadır.

Diskimizi taktık, kameraları bağladık, enerji verdik ve monitöre görüntüyü aldık. Şimdi sıra bu DVR kayıt Cihazımızın ayarlarında. Bu ayarlar bizim hangi çözünürlükte ve fps de kayıt yapacağımız, uzaktan nasıl ve kimlerin izleyebileceği gibi özel ve ince ayarlardır. Cihaz hem uzaktan geçmişi hem de canlı olarak görüntüleri yayın yapabilir. Bu yayınları izleyebilmek için öncelikle DVR kayıt cihazımızın yazılımını indiriyoruz. Cep telefonu ve bilgisayarımıza kurulum yaptıktan sonra cihazın bağlı olduğu modemden port yönlendirme işlemlerini yapıyoruz. Tüm işlem bu kadar şimdi artık uzaktan izleyebilir, görüntülerin yedeklerini alabilir ve canlı olarak başka bir monitörden izleyebiliriz.