Güvenlik Kamerası Çeşitleri Nelerdir?
Güvenlik Kamera Sistemleri

Güvenlik Kamerası Çeşitleri Nelerdir?

Güvenlik insanlar için her toplumda ön planda tutulur. Devletin, vatandaşların can güvenliklerini korumak ve haklarını korumak güvenlik önlemi alınır. Toplumun güvenliği sağlandığında gasp, hırsızlık, tehdit gibi topluma zarar veren olayların önüne geçilir.

İnsanların iş yerlerini ve evlerini korumak için önlemler alınır. Bu güvenlik önlemleri arasında kamera sistemleri ve alarm sistemleri yer almaktadır. Güvenlik kameraları ikiye ayrılır. Bunlar, analog ve ip kamera sistemidir. İlk kamera sistemi analog kamera sistemidir. Bu kamera kablolu kamera sistemidir.

Kamera Çeşitleri Nelerdir?

Kayıt şekline ve depolama alanına göre güvenlik kamerası çeşitleri nelerdir? Sorusunun cevabı aşağıda belirtilmiştir.

  • Bullet güvenlik kamerası
  • Taret güvenlik kamerası
  • PTZ güvenlik kamerası
  • Dome güvenlik kamerası
  • Çok mercekli – multi sensör güvenlik kamerası
  • Fisheye balık gözlü güvenlik kamerası

Yukarıda yazılı olan kameralar birbirinden farklı özelliklere sahiptir.

Güvenlik Kamerası Özellikleri

CCTV, tedbir ve güvenlik amacıyla kullanılan tüm kamera sistemlerine verilen addır. CCTV temel unsuru kameralardır. CCTV kameralar kullanım yerine ve amacına göre çeşitlilik göstermektedir. Hareketli kameralar, sabit kameralar ve IP kameralar bu çeşitliği oluşturan kameralardır.

IP Kameralar: Bu kamerada görüntü network üzerinden aktarılmaktadır. Bu özellik sayesinde uzaktaki nesnelerin bölgelerin izlenmesine kolaylık sağlamaktadır. Birçok sistemle beraber çalıştığı için en çok tercih edilen kamera çeşididir.

Kutu IP Kamera: Analog sinyalini dijitale çeviren ve Ethernet noktası üzerinden yayın yapan bir kamera çeşididir. Genellikle iç mekân kullanımına uygun bir kameradır. Eğer dış ortamda kullanılacaksa zarar görmemesi için uyumlu aksesuarlar seçilmelidir.

Küp IP Kamera: Bu kamera genellikle iç mekânlarda kullanılmaktadır. Yüksek ses algılama ve çözünürlüğünden dolayı hasta takibinde ve bebek izleniminde kullanılmaktadır.

IR Bullet IP Kamera: Ethernet üzerinden uzaktan izlemeye sahip bir kamera çeşididir. Infra red sistemi sayesinde de gece görüntüsü sağlayabilmektedir.

Hızlı Dome Kameraları: Gelişmiş özelliklere sahip bu kameralar her ortamda uygulanacak tüm özelliklere sahiptirler. Tüm çevresel ve fiziksel etkilere sahiptirler.

Dome Kameralar: hızlı dome kamera, kızılötesi dome kamera, saldırıya dayanıklı dome kamera gibi çeşitleri bulunmaktadır. Genellikle montaja uygun kameralardır. En önemli özellikleri arasında özel hayat maskeleme, OSD menü, dijital zoom bulunmaktadır.

Güvenlik Kamerası Çeşitleri Nelerdir?
Güvenlik Kamerası Çeşitleri Nelerdir?

Güvenlik Kamerası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güvenlik kamerasında ilk önce dikkat edilmesi gereken kurulumun nereye yapılmasıdır. Ev ortamına kurulacak olan güvenlik kamerasıyla şantiyeye kurulacak olan güvenlik kamerası arasında farklılıklar vardır. Bütçenizde çok önemlidir.

Piyasada farklı kamera sistemleri satılmaktadır. Ayrıca bir kameraya birden fazla kamera bağlanılması da çok önemlidir. Ses alıcılarının da iyi olmasına dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca görüntüsünün ve çözünürlüğünde yüksek kalitede olmalıdır.

Güvenlik Kamera Sistemleri Fiyatları

Piyasada farklı markalara ait birçok kamera sistemi satışı yapılmaktadır. Kamera sistemleri fiyatları alacağınız cihazın markasına ve özelliklerine göre değişmektedir. Ayrıca kamera sistemleri fiyatları analog ve IP kamera sistemlerine göre de değişmektedir. Bu konuda doğru bilgi almak için güvenilir firmalarla iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir