Elektronik Alarm Sistemi Nedir?
Hırsız Alarm Sistemi

Elektronik Alarm Sistemi Nedir?

İnsanlar geçmişten günümüze kadar gelen tehditlere karşı kendilerini koruma ihtiyacı duymuşlardır. Bu tehditleri de önlemek amacıyla tedbirler almışlardır. Elektronik alarm sistemleri sayesinde can ve mal güvenliği sağlayan konutlarda, bankalarda, alışveriş merkezlerinde, kamu kuruluşlarında insanın var olduğu her alanda güvenliği sağlamak amacıyla kurulan donanım ve yazılım sistemlerinden oluşmaktadır. Alarm sistemleri sayesinde oluşan hırsızlık, yangın gibi tüm tehlikelere karşı anında müdahale edilmektedir.

Alarm Sistemi

İnsanların en çok merak ettikleri konulardan biri elektronik alarm sistemleri nedir? Sorusuna cevap olarak, işyerlerinde evlerde alarm sistemleri soygun, hırsızlık, haneye tecavüz, yangın, sağlık sorunları gibi tehdit edici durumlarda kişilere güvenlik sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir.

Elektronik alarm sistemleri beklenmedik durumlarda bizleri güvene alan ve hayatımızda kolaylaştırıcı etkene sahip bir sistemdir. Elektronik alarm sistemleri kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak ve hizmet amacı, güvenlik sağlamayı amaçlayan koruyucu özellikleri bir arada bulunan bir cihazdır. Alarm sistemleri kapsamlı oldukları gibi ihtiyaca göre de daha kapsamlı olmaktadır.

Alarm sistemleri genel olarak;

  • Gaz kaçağı
  • Hırsızlık
  • Yangın
  • Sağlık

Gibi kişileri tehdit eden durumlarda insanları korumak ve önceden önlem almak amacıyla tasarlanmıştır. Alarmlar kapsamları ve çeşitlilikleri bakımından farklı olabilir. Hırsızlık, yangın vb. gibi durumlar için ayrı alarmlar alınabilir.

Güvenlik şirketlerinin sunduğu çözümlerle evinizi ve işyerinizin güvenliğini elektronik alarm sistemleri sayesinde güvene almış olacaksınız. Güvenlik şirketleri bu sistemle birlikte kamera kaydı ve panik butonu hizmetlerde sunmaktadır. Evinizi ve işyerinizi korumak ve güvenliğinizi sağlamak amacıyla elektronik alarm sistemleri takabilirsiniz.

Elektronik Alarm Sistemi Nedir?
Elektronik Alarm Sistemi Nedir?

Elektronik Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

Elektronik alarm sistemleri farklı durular için tasarlanmış cihazlardır. Mesela yangın veya hırsızlık için ayrı olarak tasarlanmış özel cihazlardır. Bu farklı durumları algılamak için farklı sensörler ile çalışırlar. Fakat temel prensipleri aynıdır.

Sensörler sayesinde hırsızlık mı yangın mı gaz kaçağı mı gibi faktörler algılanır. Bu sensörlerin gönderdiği sinyaller alarm sinyallerini dönüşür. Sonra alarm izleme merkezine sinyal gönderilerek alarm çalar ve sorunun ortadan kalkıp çözümlenmesi için alarm harekete geçer.

Hırsızlık Elektronik Alarm Sistemleri

Cam kırılma detektörü, manyetik kontak ve hareket sensörü ile hırsızlık olduğu fark edilir. Bu sensörler sayesinde alarm sinyali gönderilir ve alarmlar çalmaya başlar. İzleme merkezine de alarm gönderilerek evinize birimler gönderirler. Oldukça güvenli bir sistemdir. Hem can hem de mal güvenliğini sağlamak amacıyla hırsızlık elektronik alarm sistemleri konutunuza veya işyerinize takılmasında fayda var.

Yangın Alarm Sistemleri

Yangın için ısı ve duman detektörlere sahip bir alarm sistemi tercih edilmektedir. Ayrıca şifreleme paneli üzerinden yangın butonu da kullanılabilir. Fakat detektörler ısı ve dumanı algıladıklarından dolayı alarm merkezini de sinyal vererek adrese itfaiye yollanır. Bu alarm sistemleri sayesinde de can ve mal güvenliği korunmuş olur. Hırsızlık ve yangın alarm sistemleri haricinde gaz kaçağı alarm sistemleri, sağlık gibi farklı durumlar için de elektronik alarm sistemleri bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.