Dış Ortam Kamera Seçenekleri
Kamera Kayıt Cihazları

Dış Ortam Kamera Seçenekleri

Günümüz teknolojisinin gelişmesi ile birlikte alınan güvenlik önlemlerinin en başında kamera sistemleri gelmektedir. Bu sistem cadde, iş merkezi, okul, ofis hatta ev gibi güvenliğin sağlanması ayrıca gerekli önlemlerin alınabilmesi için kullanılan bir sistemdir. Güvenliğin sağlanmasının yanı sıra suç caydırıcı bir yöntem olarak da görülür.

Kamera güvenlik sistemi iç ve dış mekan olmak üzere iki farklı alana uygun olarak tasarlanmıştır. Dış mekan kamera sistemleri kurulduğu alanı güvende tutmayı ve olası beklenmedik bir durum karşısında gerekli tedbirlerin alınabilmesini sağlar. Kurulduğu dış mekana göre farklı açılar söz konusu olur. Kurulan kameranın doğru açısı ile alan daha doğru ve net gözlemlenir. Dış mekan kameraları gün içerisinde izleme kayıtlarını saklayarak daha sonra da izlenmesine olanak sağlar.

Dış mekan kameraları sıralayacak olursak; Kutu kameralar, Dome kameralar, Kablosuz analog kameralar, Kızılötesi kameralar ve PTZ kameralar şeklindedir.

Kutu Kameralar

Boyutlarının büyük olmasının dış mekanda fazla sorun yaratmadığı kameralardır. Büyüklüğünün bir diğer artısı ise zorlu çekimler için gerekli olan elektronik parçaları içermesini sağlamasıdır. Fakat bir diğer yönden değişik hava koşullarına uyumlu olmayan bu kamera aynı zamanda objektifsiz satılmaktadır.

Dış Ortam Kamera Seçenekleri
Dış Ortam Kamera Seçenekleri

Dome Kameralar

Az fark edilirliğe sahip oldukları için sıkça tercih edilen kameralardır. Bu kameralar değişken veya sabit odaklı objektifli olabilirler. Aynı zamanda kızılötesi aydınlatmaya sahip türleri de bulunmaktadır. Çoğu dome kamera bir çıkıntı veya tavana monte edilerek kullanılmaktadır.

Kablosuz Analog Kameralar

Analog kameralar, pazarda çok sık karşımıza çıkan ve daha eski teknolojiye sahip olan ürünlerdir. Kolay montaj edilebilir ve düşük maliyetli oluşundan dolayı diğer ürünlerden daha önce dikkat çeker. Çözünürlük konusunda çok yüksek rakamlara ulaşamazlar. Ancak çalışma prensipleri oldukça kolaydır.

Kızılötesi Kameralar

Tüm nesneler, ısı imzası olarak bilinen kızılötesi enerji yaymaktadır. Kızılötesi kamera (termal görüntüleme cihazı) nesnelerin kızılötesi enerjisini algılar ve ölçer. Sonrasında da kızılötesi verilerini ölçülen nesnenin belirgin yüzey sıcaklığını gösteren bir elektronik görüntüye dönüştürür. Dış mekanda genelde tercih edilen bu kamera çeşidi de kullanıcılarına oldukça kolaylık sağlar.

PTZ Kameralar

Aşağı ve yukarı (tilt), ileri ve geri (pan) hareketi yapabilen, zoom-in(yaklaşma) ve zoom-out (uzaklaşma) hareketlerine imkân sağlayan bir operatöre sahip motorlu kameralara denir. Genelde tek bir PTZ kamera fiyatına birkaç tane normal kamera almanız mümkündür. Birkaç sabit kamera aynı anda bütün bir alanı görmenize imkân tanır. Fakat bir PTZ blunduğu yerde kayarak hareket ederek tek bir noktaya zoom yapabilir. Eğer belli bir yön ve belli bir noktadan PTZ işaretiniz olursa, sabit bir kamera kapsamında bulunmayan herhangi bir noktadaki aktiviteyi görerek kaydetme imkanınız olur, fakat bu süreçte diğer alanları kaçırabilirsiniz. Bu sebeple özellikle geniş alanlar içerisinde genel bakış vermek amacıyla kullanılan bu kameralar, sıkıntı yaratan alanlara odaklanmış sabit kameralar ile desteklenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir