Alarm Sistemleri Nelerdir?
Hırsız Alarm Sistemi

Alarm Sistemleri Nelerdir?

Alarm sistemleri nelerdir? Sorusuna yazımızda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz. Alarm sistemi kullanıcıların ihtiyacını karşılamak için ortaya çıkabilecek birçok farklı durumlarda güvenliği sağlamak ve caydırıcı, koruyucu özellikleri bulunan cihazlara verilen isimdir. Alarm sistemleri genellikle hırsızlık, yangın, acil sağlık, gaz kaçağı gibi tehdit oluşturacak durumlardan korunmak için tasarlanmıştır.

Alarm sistemleri özelliklerine göre farklı çalışma prensiplerine sahiptir. Farklı durumlar için özelleştirilmiş alarm sistemleri algılama yönelik farklı sensörler de barındırır. Sensörlerden genellikle yangın, hırsızlık, gaz kaçağı gibi durumlar algılanıp sinyallerin alarm merkezine göndermesiyle sirenler çalarak sorunların giderilmesini sağlıyor. Günümüzde ev ve işyerlerinde güvenlik amaçlı kullanılan ve en çok tercih edilen alarm sistemleri şunlardır.

  • Hırsız alarm sistemleri
  • Yangın alarm sistemi olmak üzere iki önemli alarm sistemlerini sıralayabiliriz.

Yangın Alarm Sistemleri

Yangın alarm sistemleri hırsızlık alarmlarına bağlı olarak veya kurulan söndürme sistemlerine bağlı bir şekilde çalışabilirler. Hırsızlık olayında meydana gelen yangın, gaz veya ısı artışı olduğu durumlarda sirenler çalarak erkenden müdahale edilmesini sağlar. Ayrıca alarm izleme merkezine bilgi vererek İtfaiye ve sağlık ekiplerinin hemen gelmesini sağlayabilir. Söndürme sistemlerine bağlı olan yangın alarm sistemleri alarm paneli, ısı dedektörü, gaz dedektörü ve yangın alarm butonu gibi bileşenlerden oluşuyor.

Alarm Sistemleri Nelerdir?
Alarm Sistemleri Nelerdir?

Hırsız Alarm Sistemleri

Hırsız alarm sistemleri konutlarda ve işyerlerinde hırsızlara karşı güvenlik kameraları birlikte veya tek başına kullanılan sistemler olarak biliniyor. Hırsız alarm sistemi içerisinde kapı ve pencerelerde, darbe ve kırılma hassasiyeti olan dedektörlerin oluşturduğu sistemdir. Bu alanlarda meydana gelen olumsuz durumlarda gerekli siren çalarak ve belirlenen numaralara SMS atarak mekan sahibi bilgilendirilir. İzleme merkezine bağlı hırsız alarm sistemlerinde ayrıca polis, itfaiye, ambulans gibi yerlere bilgi gönderilerek olay mahaline yönlendirilir.

Alarm Sistemleri Nelerden Oluşur?

Evlerde ve işyerlerinde kullanılan tüm alarm sistemlerinin genel olarak bileşenleri bulunuyor. Her alarm sisteminde ekipmanların tümü bulunmayabilir. Güvenlik ihtiyacına, mekanda kullanılan ısıtma sistemine ve alarm sistemi tipine göre bileşenlerde değişebiliyor. Alarm sistemi bileşenlerinin kullanımı ev ve iş yerinde yapılacak keşiften sonra belirleniyor. Alarm sistemlerinde bulunan bileşenler şunlardır. Alarm paneli, hareket dedektörü, darbe dedektörü, duman dedektörü, gaz dedektörü, su baskını dedektörü, panik butonu, siren, GPS iletişim modülü olmak üzere söyleyebiliriz.

Alarm Sistemlerin Faydaları

Alarm sistemlerini sunduğu en büyük faydalarından biri hiç kuşkusuz caydırıcılık unsuru oluşturmasıdır. Çünkü kötü niyeti şahısların ve hırsızların bu güvenlik sistemine sahip olan yerlere girmeye teşebbüs edemiyorlar. Bundan dolayı evinizde meydana gelebilecek hırsızlık ihtimaline karşı bu sistemlerden yararlanarak korunabilirsiniz. Alarm sistemleri evleri ve işyerleri korurken ayrıca diğer birimlerle irtibat halinde oluyor. Evde yaşananlar herhangi bir problem anında diğer birimlere hızlı bir şekilde bildirilerek müdahale edilmesini sağlıyor. Evlerde bulunan panik butonları sayesinde acil sağlık problemi yaşandığı anda hemen sağlık ekiplerini yönlendirebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.