Akıllı Adresli Yangın Algılama Sistemleri
Yangın Alarm Sistemi

Akıllı Adresli Yangın Algılama Sistemleri

Ev, iş yeri ve diğer yaşam alanlarının güvenliğinin tam olarak sağlanabilmesi için geliştirilen güvenlik sistemleri önemli bir işlev görür. Birçok doğal tehlikeye karşı olduğu gibi yangına karşı güvenlik sağlayan sistemler de mevcuttur. Bu sistemler içinde en gelişmiş olanı da akıllı adresli yangın algılama sistemleridir.

Bu sistemlerde yangın ihbarı direkt yangın dedektörleri tarafından verilir. Bu sayede yangının çıktığı ilk andan itibaren tehlikenin tam olarak nerede olduğu tespit edilebilir. Bu da yangın büyümeden önlem alınması için zaman kazandırır. Akıllı adresli sistemler erken ve noktasal şekilde ihbar sağlaması nedeniyle sıklıkla tercih edilir.

Akıllı Adresli Yangın Algılama Sistemlerinin Kullanıldığı Alanlar

Son teknolojilere uygun özellikler taşıyan akıllı adresli yangın algılama sistemleri daha çok büyük ve orta ölçekli projelerle akıllı binalarda tercih edilir. Bu tip sistemlere muhtemel bir yangının nerede çıktığını nokta atışı olarak bildirmek üzere tasarlanmış olması büyük ve orta ölçekli yapıların ihtiyaçlarına cevap verecek nitelik kazandırır.

Büyük ve geniş binalarda konumlanmış kurumlar, özel şirketler, depolar, fabrikalar ve benzeri yerlerde akıllı adresli yangın algılama sistemleri kullanılabilir. Son yıllarda sayısı artan akıllı binalarda da sıklıkla tercih edilir. Tam bir güvenlik istenen her bina için uygun sistemlerdir.

Akıllı Adresli Yangın Algılama Sistemlerinin Çalışma Prensipleri

Mikroişlemci çatılı olarak çalışan akıllı adresli alarm sistemlerinde binanın birçok yerinde yangın dedektörleri bulunur. Her dedektörün de sistem içinde kendine özgü bir adresi vardır. Sistem ana paneli ile devamlı haberleşme içinde olan dedektörler tehlike algılandığı anda gerekli ihbarı panele gönderir.

Adresli yangın alarm sistemleri bazı yazılımlarla koordineli olarak çalıştırılabilir ve böylece bilgisayarlar üzerinden yönetilebilir. Diğer yardımcı güvenlik sistemleri ile entegrasyon sağlanması da mümkündür.

Böylece yardımcı güvenlik sistemleri gerektiğinde devre dışı bırakılabilir ya da devreye alınabilir. Bu imkan sayesinde kameralar, söndürme elemanları, asansör vb. sistemler de harekete geçirilebilir. Söndürme elemanlarının çalıştırılması, kameraların yangın noktasına döndürülmesi, asansörlerin yangın katına gönderilmesi gibi işlemler mal ve can güvenliği açısından önem arz eder.

Akıllı adresli yangın alarm sistemlerinin adres gösterme yeteneği farklı cihazlarda kullanılabilir. Yöneticilerin ya da güvenlik görevlilerinin cep telefonlarına, tabletlere, bilgisayarlara bildirim gönderilebilir. Birden fazla cihaza aynı anda bildirim gönderilmesi de mümkündür.

Yangın Dedektörlerine Adres Verme İşlemi Nasıl Yapılır?

Akıllı adresli yangın algılama sistemlerinde farklı yöntemlerle yangın dedektörlerine noktasal adres verilebilir.

Adres verme işlemini yapan cihazlardan bazıları şunlardır:

  • Dedektör üzerinde bulunan elektronik kartlar
  • Döner anahtar düzenekleri
  • On-off DIP anahtarlar,
  • Özel olarak tasarlanmış soketler
  • Üretici firmalarca geliştirilen farklı cihazlar

Bu yöntemler dışında otomatik tarama yapan dedektörler de kullanılır. Adres bildirme işlemlerinde bu cihazlardan hangisinin kullanıldığı firmanın sağladığı ürün ve hizmetlerin maliyetini ve fiyatları etkiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir